
Dzisiejszy wpis poświęcony będzie modzie szkolnej – a konkretnie plecakom, które od ostatnich dwóch sezonów zdominowały nasze szkolne korytarze w Nowym Sączu.
Widząc chłopaka lub dziewczynę, ubranego z przetarte jeansy, luźną koszulę i tego typu plecak, jego potoczna na nazwa to vintage, zawsze zastanawiałam się jak ja ułożyłabym swój szkolny strój z takim plecakiem w zestawie.
Jak ja wyobrażam sobie idealny damski plecak vintage?

Gdzie kupić plecaki vintage w Nowym Sączu?
A może wolisz zamówić online?
Ideał według miesięcznika Modne Dodatki 2021.
Anna Frost – redaktor
- wykonany ze skóry naturalnej licowej w dębowo brązowym kolorze
- idealnie sprawdza się na co dzień, do pracy, ale także jako szkolny model plecaka vintage
- w zestawach z podartymi jeansami oraz luźną damską koszulą odnalazłam dla niego stylizację które odpowiada mi w 100%
- jest pięknie, i dokładnie odszyty przez firmę kaletniczą z Połczyna Zdroju
- cena tego modelu w stylu vintage nie jest niska, ale możecie skorzystasz dodatkowego rabatu po zapisie do newslettera lub jeśli napiszecie do nie na adres mailowy TUTAJ.
Pozostałe informacja od redakcji Bloga Gim3ns.pl

Wyniki konkursu dla uczniów
W czwartek 14 maja w sali nr35 Gimnazjum nr 3 odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników uczniowskiego projektu konkursowego w programie realizowanym we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Spotkanie połączono z prezentacjami multimedialnymi opracowanymi przez b. pracownika naukowego Obserwatorium Astronomicznego UJ. Tematyka obejmowała ewolucję gwiazd, opis księżyców Układu Słonecznego oraz zagadnienia astronautyczne.
Projekt FENIKS to długofalowy program odbudowy, popularyzacji i wspomagania fizyki w szkołach. Mitologiczny kontekst powiedzenia „odradzać się jak Feniks z popiołów” wskazuje, iż takie pragnienie odrodzenia się nauki w szkołach, zwłaszcza nauk przyrodniczych, przyświecało twórcom projektu – naukowcom trzech uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Nasza szkoła jako jedyna w Nowym Sączu zakwalifikowała się do programu „Feniks”. Przewiduje on prowadzenie cyklicznych zajęć w szkole, wyjazdy na uczelnie, przyjazdy pracowników naukowych z pokazami do szkoły, projekty konkursowe, internetową ligę zadaniową, etc. Szczegóły:
Uczniowie biorący udział w projekcie:
Bartkowski Marek
Głód Olga
Jargut Sonia
Kowalczyk Łukasz
Żygłowicz Anna
Brożek Mateusz
Halastra Gabriela
Jarosz Iwona
Kraj Krzysztof
Berdychowski Przemysław
Górowska Kinga
Janusz Małgorzata
Maliszewska Anna
Sobelga Paweł
Konar Joanna
Tokarz Kinga
Spotkanie poświęcone rozstrzygnięciu konkursów projektów naukowych realizowanych przez uczniów kl.1c, 2b, 3e w ramach projektu Feniks –programu współpracy z UJ, który realizujemy jako jedna z 70 szkół w Małopolsce , a jedyna sądecka, zaszczycił swą obecnością dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Pan W. Ścianek. Obecni byli także przedstawiciele mediów.
Feniks najczęściej był portretowany na tle słońca ze skrzydłami wzniesionymi do lotu. Po pierwszym semestrze naszych feniksowych działań wiem, że młodzi ludzie wymienieni powyżej tak właśnie wyglądająJ
Bożena Kwitowska
Protokół Jury:
Tematyka konkurs projektów naukowych kończących realizację pakietu „Droga do gwiazd” programu FENIKS dotyczyła obserwacji wybranych obiektów na niebie.
Uczniowie z pomocą własnoręcznie wykonanych przyrządów i pomocy naukowych (takich jak kwadrant, mapa i globus nieba), dostępnych instrumentów optycznych (lornetka, luneta, teleskop), aparatów fotograficznych, bogatej bibliografii i programów komputerowych przeprowadzili i opracowali obserwacje astronomiczne.
Wybranymi obiektami były: nasz naturalny satelita – Księżyc, planeta Saturn, gwiazdozbiory: Bliźnięta, Kasjopea, Wielka Niedźwiedzica oraz Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS.
Należy docenić ogrom pracy i wielką cierpliwość obserwatorów, którzy nie zniechęcali się trudnymi nieraz warunkami atmosferycznymi i uparcie dążyli do celu – dosłownie: „per aspera ad astra” (przez trudy do gwiazd). Wielkie uznanie budzi efekt końcowy pracy uczestników projektu – wykonane obserwacje, ich opracowanie i opis w formie prezentacji multimedialnych. Są to prace stricte naukowe, o dużych walorach estetycznych, nienaganne pod względem technicznym. Tym większą trudność dla jury stanowił wybór dwóch projektów, które zostaną przekazane na uczelnię i będą rywalizować w etapie wojewódzkim.
Laureatami konkursu projektów naukowych zostali:
Iwona Jarosz i Joanna Konar z kl. 2 b za pracę pt. „Piąte koło u wozu, czyli Wszechświat oczami młodego astronoma”
oraz Łukasz Kowalczyk z kl. 1 c za pracę pt. „Wieczory z synem króla Sparty i potomkiem Dzeusa, czyli obserwacje Bliźniąt” .
Ich prace zostały przesłane do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego na etap wojewódzki.
Gratulujemy Zwycięzcom i wszystkim Uczniom biorącym udział w konkursie, życzymy dalszych sukcesów i rozwijania pasji poznawczej.
„Wszystko badajcie, a co szlachetne- zachowujcie” /św. Paweł/
Bożena Kwitowska
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, Niepołomice, 4 czerwca 2009r.
Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno- Astronautyczne Finał Wojewódzkiego Konkursu na Referat z Astronomii i Astronautyki, którego laureatkami zostały uczennice naszego Gimnazjum: Sonia Jargut i Kinga Górowska, przygotowywane przez P. mgr Bożenę Kwitowską . Zapraszamy do Galerii zdjęć
Bożena Kwitowska
Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 5 czerwca 2009r
Finał małopolskiego konkursu na projekt naukowy w ramach programu „Feniks” realizowanego w naszym Gimnazjum, jako jedynej sądeckiej szkole, przez P. mgr Bożenę Kwitowską. Laureatkami tego konkursu zostały uczennice Gimnazjum nr 3: Iwona Jarosz i Joanna Konar, a Łukasz Kowalczyk zwyciężył w kategorii: plakat. Zapraszamy do Galerii zdjęć
Bożena Kwitowska
Wyjazd do Krakowa na zajęcia w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dnia 23 października uczniowie Gimnazjum nr 3 biorący udział w projekcie Feniks wraz z opiekunką programu realizowanego w naszej szkole – panią Bożeną Kwitowską wyjechali do Krakowa na zajęcia w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Korzystając z okazji pobytu w mieście, w którym studiował Mikołaj Kopernik, zwiedzili również wyjątkowe, okolicznościowe wystawy astronomiczne zorganizowane w związku z kończącym się Międzynarodowym Rokiem Astronomii.
W najstarszym gmachu UJ Collegium Maius, w którym mieszkał i pobierał nauki najsłynniejszy polski uczony, uczniowie obejrzeli ekspozycję zatytułowaną „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”. Należy przypomnieć, iż rok 2009 został ogłoszony przez ONZ rokiem astronomii właśnie dlatego, że dokładnie 400 lat temu Galileusz skierował na niebo pierwszy instrument astronomiczny – skonstruowaną przez siebie lunetę, odkrywając księżyce Jowisza, fazy Wenus, obserwując „planetę z uszami” – Saturna.
/o wystawie przeczytasz tutaj:
Między dwoma ważnymi budynkami związanymi z Kopernikiem- gmachem Collegium Novum UJ, przy którym znajduje się pomnik Uczonego a kościołem uniwersyteckim pw. św. Anny (z popiersiem Kopernika przy jednym z bocznych ołtarzy) znalazła swoje miejsce na plantach krakowskich plenerowa wystawa wielkogabarytowych fotografii astronomicznych pn. „Niebo z Ziemi” uzyskanych głównie przy użyciu teleskopu Hubble’a.
/informacja o wystawie tutaj:
Po zwiedzeniu wystaw i zrobieniu pamiątkowych zdjęć uczniowie poczuli się jak studenci, przeszli bowiem do sali wykładowej Instytutu Fizyki UJ, gdzie wysłuchali wykładu ilustrowanego pokazami pt. „Energia i jej przemiany”, wygłoszonego przez prof. Krzysztofa Fiałkowskiego, a następnie uczestniczyli w demonstracjach fizycznych przeprowadzanych przez dr Marka Gołąba. Po przerwie udali się na zajęcia „Fizyka w praktyce” – warsztaty, na których mogli wykazać się już zdobytą wiedzą, a także posiąść nowe umiejętności. Pod okiem doświadczonej Pani dydaktyk – pracownika naukowego UJ, przeprowadzali samodzielnie eksperymenty z dziedziny hydrostatyki i optyki, budując m.in. model mikroskopu sił atomowych.
Przypomnijmy, że projekt „Feniks” to długofalowy program odbudowy, popularyzacji i wspomagania fizyki w szkołach. Przewiduje on prowadzenie cyklicznych zajęć w szkole, wyjazdy na uczelnie, przyjazdy pracowników naukowych z pokazami do szkoły, projekty konkursowe, internetową ligę zadaniową, etc. Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza jako jedyna szkoła w Nowym Sączu zakwalifikowała się do tego programu.
Szczegóły: Bożena Kwitowska
7 grudnia 2009r. – finał II edycji konkursu projektów naukowych pn. „Zabawka dydaktyczna czy przyrząd naukowy”
Dnia 7grudnia 2009 roku odbył się w Gimnazjum nr 3 finał II edycji konkursu projektów naukowych w ramach programu współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim FENIKS.
Temat konkursu, podsumowującego II semestr realizacji projektu w naszej szkole, brzmiał:
„Zabawka dydaktyczna czy przyrząd naukowy”.
Poziom konkursu był bardzo wysoki, a rywalizacja wyrównana. Uczniowie przygotowali niezwykle ciekawe doświadczenia, które wymagały błyskotliwości pomysłu, cierpliwości wykonania i wytężonej pracy.
Poniżej przedstawiamy listę uczniów startujących w konkursie i tematy ich prezentacji:
Jakub Bojarczuk (I b) – ” Objętościomierz”
Marek Bartkowski ( II c) – „Poduszkowiec”
Łukasz Kowalczyk (II c) – „Ziarno, ziarnko, ziarenko, czyli wszystko o wagach i ważeniu”
Sonia Jargut i Kinga Górowska ( II c) – „Żyroskop”
Olga Głód ( II c) – „Ślizgacz na węglowodór”
Anna Żygłowicz i Anna Maliszewska ( II c) – „Czy woda przewodzi prąd”
Małgorzata Janusz ( II c) – ” Tornado w butelce”
Iwona Jarosz i Joanna Konar (III b) – „Widzę piękny obraz, czyli wizualne szaleństwa młodego optyka”
Gabriela Halastra i Kinga Tokarz ( III b) – „Ciecze nienewtonowskie”
Mateusz Brożek i Krzysztof Kraj ( III b) – „Dźwig”
Wyniki konkursu:
I miejsce – Łukasz Kowalczyk
II miejsce – Marek Bartkowski
Wyróżnienie – Iwona Jarosz i Joanna Konar
Zwycięskie prezentacje zostały przesłane do Instytutu Fizyki UJ, gdzie będą rywalizować w następnym, uczelnianym etapie konkursu.
Serdecznie gratulujemy wszystkim Uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!
Zaszczycili nas swoją obecnością dziennikarze z telewizji internetowej tv-ns.pl, z regionalnych telewizji: RTK i INSAT oraz „Dziennika Polskiego”. Materiały medialne zamieszczono w zakładce „Napisali o nas”. Zapraszamy do Galerii zdjęć
Bożena Kwitowska
Finał II konkursu projektów naukowych programu FENIKS
15 stycznia 2010r. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyły się uczelniane finały konkursu uczniowskich projektów naukowych zorganizowanego w ramach projektu FENIKS. Projekt ten jest realizowany w Gimnazjum nr 3 pod opieką p. mgr Bożeny Kwitowskiej.
Jak już informowaliśmy, nasi uczniowie zostali finalistami II edycji tego wojewódzkiego konkursu.
Łukasz Kowalczyk, uczeń kl. II c, przedstawił w sali wykładowej Instytutu Fizyki UJ autorski projekt pt. „Ziarno, ziarnko, ziarenko, czyli wszystko o wagach i ważeniu”, wykonując doświadczenie, poparte prezentacją multimedialną, zaś Marek Bartkowski (również z kl.II c) opracował w formie plakatu projekt „Poduszkowiec”.
Prezentacje młodych naukowców spotkały się z żywym zainteresowaniem publiczności, a Opiekunka zbierała gratulacje za dotychczasowe osiągnięcia uczniów naszego Gimnazjum.
Łukasz Kowalczyk wywalczył IV lokatę. Obaj Uczniowie otrzymali za swoje projekty cenne nagrody książkowe o tematyce fizyczno – astronomicznej.
Bożena Kwitowska Zapraszamy do Galerii
I ponadregionalny finał konkursu uczniowskich projektów naukowych programu FENIKS
W piątek 12 lutego br. w budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ przy ulicy Reymonta w Krakowie odbył się I ponadregionalny finał konkursu projektów naukowych Programu Feniks.
Podczas „finału finałów” swoje prezentacje przedstawili wybrani laureaci obu edycji konkursu z województwa małopolskiego oraz zdobywcy I miejsca z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego i województwa podkarpackiego.
Wśród uczestników tego swoistego święta nauki znalazły się przedstawicielki sądeckiego Gimnazjum nr 3: Iwona Jarosz i Joanna Konar- laureatki I edycji konkursu, wraz z opiekunem naukowym projektu p. mgr Bożeną Kwitowską. Uczennice prezentowały wyniki swojej pracy w formie posteru na sesji plakatowej.
Spotkanie prowadzone przez koordynatora uczelnianego UJ dr Leszka Hadasza zaszczycili swoją obecnością fizycy ośrodków naukowych: prof. dr hab. Antoni Pędziwiatr z Uniwersytetu Jagiellońskiego – kierownik projektu FENIKS, prof. dr hab. Wojciech Broniowski – koordynator uczelniany Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i dr hab. Krzysztof Golec-Biernat – koordynator uczelniany Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W przerwach pomiędzy publicznymi prezentacjami projektów młodzi pasjonaci fizyki i astronomii mieli okazję zwiedzić wybrane pracownie Instytutu Fizyki i zobaczyć niezwykłe urządzenia w miejscach na co dzień niedostępnych. Obejrzeli m.in. superkomputer (w pomieszczeniu ze specjalnie utwardzoną podłogą) i mikroskopy skaningowe w pracowni nanotechnologii, pozwalające na obserwacje pojedynczych atomów!
Po smacznym posiłku wysłuchali niezwykle ciekawego wykładu multimedialnego „O warkoczykach…” prowadzącego wyobraźnię słuchaczy od wiązania warkoczy, sznurówek i węzłów żeglarskich, poprzez wstęgę Mobiusa, struktury DNA aż po splątania kwantowe…
Na zakończenie spotkania ogłoszono wynik plebiscytu na najlepszą prezentację i plakat oraz rozdano uczestnikom dyplomy i nagrody. Nasze uczennice wyjechały z Krakowa z …dwoma teleskopami!!!
Przypomnijmy, że głównym celem projektu Feniks, do którego Gimnazjum nr 3 zakwalifikowało się jako jedyna sądecka placówka, jest odrodzenie i wspomaganie dobrego nauczania fizyki w szkołach oraz pomoc w odkrywaniu tej dziedziny wiedzy przez uczniów. Działania podjęte w projekcie zachęcają do poznawania praw fizyki i umiejętnego ich wykorzystywania w życiu. Przekonują także, że nauki ścisłe nie tylko pozwalają zrozumieć otaczający nas świat, ale także tworzą podwaliny technologicznego postępu ludzkości. Podnoszenie kompetencji w zakresie fizyki, matematyki i informatyki – to wspaniała inwestycja na przyszłość!
Bożena Kwitowska Zapraszamy do Galerii
Spotkanie podsumowujące pierwszy rok realizacji programu ,,FENIKS”
W poniedziałek 22 lutego w sali fizycznej Gimnazjum nr 3 odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy rok realizacji w naszej szkole długofalowego programu wspomagającego nauczanie fizyki i astronomii „Feniks” we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Oprócz zajęć doświadczalnych w szkole oraz gościnnych wykładów prowadzonych przez naukowców, w programie tym przewidziano także wyjazdy uczniów na uczelnie i udział w konkursie projektów naukowych.
Obok beneficjentów programu – 15 uczniów uczestniczących w cotygodniowych zajęciach, w spotkaniu wzięli udział: dyrektor szkoły p. Danuta Bojarczuk, wicedyrektor p. Dorota Żurek oraz przedstawiciele mediów: „Dziennika Polskiego”, radia RDN Małopolska, radia Eska, telewizji internetowej tv-ns.pl, telewizji Insat, Regionalnej Telewizji Kablowej.
Opiekunka naukowa projektu, nauczycielka fizyki i astronomii p. Bożena Kwitowska przypomniała główne cele i założenia programu Feniks, omówiła działania podejmowane w ramach projektu i przedstawiła dotychczasowe wyniki – sukcesy uczniów w konkursach: wojewódzkich i ponadregionalnym.
Spotkanie było okazją do zaprezentowania pozyskanych dla szkoły pomocy naukowych o wartości ok. 1800 zł. Będą one przydatne nie tylko dla eksperymentów prowadzanych w ramach projektu, ale także dla doświadczeń w codziennych zajęciach dydaktycznych z fizyki i astronomii, przewidzianych programem nauczania.
W maju naszą szkołę odwiedzą naukowcy z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy zademonstrują eksperymenty, związane z przemianami energii oraz przeprowadzą pokazy z kriogeniki.
Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania . Rok ,,FENIKSA”
Bożena Kwitowska
Wizyta na uczelni
23. IV 2010r. Instytut Fizyki UJ, Kraków
Uczniowie Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza w Nowym Sączu już po raz trzeci w trakcie realizacji programu „Feniks” wyjechali do Krakowa na tzw. wizytę na uczelni.
W amfiteatralnej sali wykładowej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego wysłuchali wykładu dr hab. Jacka Bieronia pt. „Czy istnieje życie poza Ziemią?” Wykładowca bardzo ciekawie opowiadał o sposobach szukania i odnajdywania planet spoza Układu Słonecznego, przypominając, iż pierwsze takie obiekty odkrył Polak. Przybliżył też zagadnienia związane z radioastronomią, ilustrując wykład modelowymi pokazami i prezentacją multimedialną.
Po przerwie obiadowej uczestnicy naukowej wycieczki udali się na zajęcia I Pracowni Fizycznej, obowiązkowej dla studentów fizyki i astronomii Samodzielnie przeprowadzając doświadczenia, polegające na wyznaczaniu ciepła topnienia lodu metodą kalorymetryczną, mogli wykazać się już zdobytą wiedzą, a także posiąść nowe umiejętności. Pod okiem doświadczonej Pani dydaktyk – pracownika naukowego UJ dr Haliny Bińczyckiej przeprowadzali samodzielnie bilans cieplny – eksperyment z termodynamiki, czyli nauki o cieple.
Następnie wykonywali żmudne, acz konieczne obliczenia, określając tzw. niepewności pomiarowe, czyli przeprowadzając dyskusję błędów, jakimi zawsze obarczone są pomiary wielkości fizycznych. Dodajmy, że młodzi „feniksowicze”, którzy zdobywają pierwsze naukowe szlify dzięki projektowi Feniks, po powrocie z Krakowa opracowują wyniki własnych pomiarów i przesyłają je na Uniwersytet Jagielloński.
Cała grupa wróciła do domów usatysfakcjonowana bogactwem przeżyć podczas pobytu w Krakowie i z niecierpliwością oczekuje przyjazdu naukowców z Instytutu Fizyki UJ, którzy mają odwiedzić nowosądeckie Gimnazjum nr 3 już niebawem. W czwartek, 6 maja br. zademonstrują eksperymenty, związane z przemianami energii oraz przeprowadzą pokazy z kriogeniki w sali nr 35 Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza w Nowym Sączu.
Przypomnijmy, że projekt „Feniks” to długofalowy program odbudowy, popularyzacji i wspomagania fizyki w szkołach. Przewiduje on prowadzenie cyklicznych zajęć w szkole, wyjazdy na uczelnie, przyjazdy pracowników naukowych z pokazami do szkoły, projekty konkursowe, internetową ligę zadaniową, etc. Gimnazjum nr 3 jako jedyna szkoła w Nowym Sączu zakwalifikowała się do tego programu.
Zapraszamy do Galerii
Bożena Kwitowska
6 maja 2010r. Eksperymenty naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego
W czwartek 6 maja uczniów Gimnazjum nr 3 odwiedzili naukowcy z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przyjeżdżający w ramach projektu Feniks z pierwszą z dwóch – planowanych w tym trzyletnim programie – wizytą w szkole.
Dwaj fizycy jądrowi z Krakowa demonstrowali zaskakujące doświadczenia z kriogeniki , a także pokazy związane z przemianami energii.
Zafascynowani pokazami uczniowie mogli przez chwilę stać się asystentami naukowców, np. wbijając gwoździe w deskę – bananem, zgłębiając właściwości i innych ciał znajdujących się w niskich temperaturach (doświadczenia z ciekłym azotem), rozniecając ogień jak aborygeni, czy strzelając z łuku, a nawet z działa elektromagnetycznego. Zachwyt wzbudzały eksperymenty z nadprzewodnictwa, czy modele silników, działających dzięki ciepłu ludzkich dłoni.
Takie efektowne, doświadczalne zaprezentowanie trudnej dziedziny wiedzy, jaką niewątpliwie jest fizyka, może wzbudzić ciekawość poznawczą u niechętnych jej dotąd, a z zainteresowanych nią wcześniej – uczynić prawdziwych pasjonatów.
Fizyka w Gimnazjum nr 3
Bożena Kwitowska
10 maja 2010r. – Niepołomice, spotkanie z astronautą
Pasjonaci fizyki, astronomii i astronautyki z Gimnazjum nr 3 wyruszyli poniedziałkowym wczesnym popołudniem w podróż – niemalże kosmiczną, bo na spotkanie z astronautą! 10 maja bowiem na Zamku Królewskim w Niepołomicach gościł amerykański astronauta Terry Virts z załogi promu Endeavour. Ten pułkownik sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, astronauta NASA (National Aeronautics and Space Administration) ma na swoim koncie 3 900 godzin w powietrzu na ponad 40 różnych samolotach (m.in. F 16) .
Pilotował także prom STS-130 Endeavour (STS – Space Transportation System), który wystartował w nocy 8 lutego 2010 r., zabierając w kosmos moduły Tranquility i Cupola przeznaczone do zainstalowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS – International Space Station). Moduł Tranquility (zwany też Node 3) stanowi teraz centrum podtrzymywania życia na stacji – znajdują się w nim urządzenia do kontroli środowiska i uzdatniania wody oraz przyrządy treningowe dla załogi. Natomiast Cupola to kopuła z 7 oknami ; na żadnym innym statku kosmicznym nie było dotąd pomieszczenia z tak dużym zestawem okien do oglądania kosmosu. Okna tworzą półkulę, dającą spektakularny, panoramiczny obraz naszej planety.
Podczas misji trwającej 13 dni i 18 godzin wahadłowiec Endeavour pokonał 5,7 mln mil, okrążając Ziemię 217 razy. Lądowanie nastąpiło w nocy 21 lutego 2010 r. w Kennedy Space Center na Florydzie.
Duża sala konferencyjna niepołomickiego Zamku, w której odbywał się wykład, była wypełniona po brzegi. Pilot wahadłowca Terry Virts prezentował zdjęcia oraz film z pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zafascynowani słuchacze poznawali szczegóły dotyczące instalacji modułu obserwacyjnego Cupola na pokładzie ISS, a także dowiedzieli się o życiu codziennym na Stacji – jakże odmiennym od naszego ziemskiego. Pewne rozbawienie wywołały opowieści o trudach dnia codziennego, z jakimi się zmagają się członkowie załogi.
W drugiej części spotkania uczestnicy zadawali pytania Gościowi. Nasi uczniowie pytali m.in. o to, czy słuchano na Stacji muzyki Chopina, gdyż jeden z członków załogi STS 130 -George Zamka, pułkownik Korpusu Piechoty Morskiej, amerykański astronauta polskiego pochodzenia, zabrał na pokład wahadłowca kopię rękopisu i płytę z muzyką Fryderyka Chopina.
Na zakończenie spotkania astronauta Terry Virts rozdawał autografy, naklejki NASA oraz chętnie pozował do zdjęć, także z nami!
Bożena Kwitowska Zapraszamy do Galerii
26 maja 2010r.
Wyniki II etapu trzeciej edycji konkursu projektów naukowych Projektu FENIKS w Małopolsce
Z radością informujemy, że Iwona Jarosz i Joanna Konar z kl. 3b oraz Łukasz Kowalczyk z kl. 2c zostali wyróżnieni w III edycji konkursu prac naukowych w projekcie współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim – FENIKS. Ich prace zakwalifikowane zostały do prezentacji w formie plakatu podczas finału uczelnianego na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, który odbędzie się 11 czerwca br. w Instytucie Fizyki UJ.
Projekt naukowy Iwony i Joanny pt. „”Ligtning Bells” czyli elektryczne
igraszki” zawiera zaskakujące doświadczenia z elektrostatyki, natomiast projekt Łukasza pt. „To nie fala gasi świeczkę” ukazuje niezwykłe zjawisko powstawania wiru powietrznego, tzw. worteksu.
Przypomnijmy, iż każdy semestr realizacji trzyletniego programu „Feniks” kończy się konkursem prac naukowych. W tym semestrze uczestnicy zajęć zmagali się z tematem: „Światło, dźwięk, powietrze, próżnia”.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!
Bożena Kwitowska
28 maja 2010r.
Sukces w wojewódzkim konkursie astronomicznym
Otrzymaliśmy wspaniałą wiadomość z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, gdzie 28 maja br. odbyło się posiedzenie Komisji konkursowej. Uczniowie p. mgr Bożeny Kwitowskiej, tradycyjnie już biorący udział w Wojewódzkim Konkursie na referat z zakresu astronomii i astronautyki organizowanym przez MOA, i w tym roku odnieśli sukces. Spośród 68 zatwierdzonych prac, Komisja konkursowa wytypowała7 prac do referowania na Wojewódzkim Seminarium Astronomiczno – Astronautycznym w dn. 7 czerwca oraz przyznała 5 wyróżnień. Wśród finalistów znalazły się uczennice kl. 3b: Iwona Jarosz i Joanna Konar; wśród wyróżnionych – uczennice kl. 2c: Sonia Jargut i Kinga Górowska.
Uczestnicy konkursu piszą referat na dowolnie wybrany przez siebie temat z zakresu szeroko rozumianej astronomii lub astronautyki. Tematem referatu jest zwykle konkretne, wybrane zagadnienie, ale nie wyklucza się referatów przeglądowych, podsumowujących osiągnięcia pewnych działów astronomii lub astronautyki. Pożądane i wysoko oceniane są referaty zawierające wyniki własnych obserwacji, spostrzeżeń, obliczeń czy prac konstrukcyjnych autora, a także programy komputerowe. Iwona i Joanna fotografowały i opisywały gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy, a Sonia z Kingą prowadziły obserwacje plam słonecznych, przy nadzwyczajnie niskiej aktywności naszej gwiazdy.
Doceniając ogromny wkład pracy, serdecznie gratulujemy dotychczasowych sukcesów i życzymy następnych!
Bożena Kwitowska
11 października 2010
„PIKNIK POD GWIAZDAMI”
sprawozdanie z nocnych obserwacji astronomicznych
Dnia 11 października 2010 roku wraz z uczestnikami projektu „Feniks”, wybraliśmy się na nocną obserwację gwiazd pt. „Piknik pod gwiazdami”, która odbyła się w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach.
Naszą przygodę z gwiazdami rozpoczęliśmy o godzinie 15:30, o której to wyruszyliśmy do Niepołomic. Droga choć mogłaby się wydawać długa, spędzona została w bardzo miłej atmosferze. Gdy dotarliśmy do MOA, zostaliśmy zakwaterowani w bardzo przytulonych domkach, w których – w przeciwieństwie do sytuacji na dworze, panowała dużo wyższa temperatura. Po urządzeniu sobie pokoi wyruszyliśmy na wieczorne zwiedzanie Niepołomic. Na początku ujrzeliśmy pomnik – fontannę, który przedstawiał córkę leśniczego – Justynę. Jak głosi legenda powaliła ona celnym strzałem tura, który zaatakował podczas polowania Stefana Batorego. Zagłębiając się dalej w poznawanie miasta, doszliśmy do pomnika Kazimierza Wielkiego, który znajdował się obok Zamku Królewskiego. Zobaczyliśmy więc dziedziniec, na którym znajdowały się armaty, a nawet kamienna postać Stańczyka – błazna królewskiego. Opuszczając już nieco centrum miasta, udaliśmy się na Kopiec Grunwaldzki. Jest to miejsce, które chyba najbardziej mi się podobało. Po wejściu na jakże wysoką górę, widać było całe miasto, piękne gwiazdy i niesamowity Księżyc. Przez lornetki oglądaliśmy gwiazdy, a ujrzeć można było Mały Wóz i wiele innych konstelacji gwiazd. Po obejrzeniu widocznych gwiazd na niebosklonie wyruszyliśmy w drogę powrotną do obserwatorium, gdzie czekały na nas ciepłe kiełbaski wprost z grilla. Odpoczęliśmy chwilę i poszliśmy na boisko tuż obok MOA, gdzie przez teleskop jednej z koleżanek obserwowaliśmy Jowisza i jego cztery księżyce, które ułożone były w linii prostej. Po pokazie przeszliśmy do kopuły, w której nadal podziwialiśmy Jowisza i gwiazdozbiory, m.in. Plejady, przez nieco lepszy sprzęt. Po dłuższej obserwacji udaliśmy się do domków, gdzie spaliśmy jak aniołki od 24:00 do 8:00.
Rano planowaliśmy obserwacje Słońca, lecz z powodu gęstej mgły nie mogło dojść to do skutku. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu i obejrzeliśmy prezentację, która dotyczyła Słońca.
Wdzięczni Panu Grzegorzowi Sękowi – zawodowemu astronomowi, który przybliżył nam piękno gwiazd, odjechaliśmy w stronę Nowego Sącza.
Mam nadzieję, że będziemy mieć jeszcze nie jedną okazję by przeżyć coś tak niesamowitego.
Monika Górska kl. IIIc Zapraszamy do Galerii
28 października 2010r.
Wizyta naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Dnia 28 października br. uczniów Gimnazjum nr 3 odwiedzili naukowcy z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przyjeżdżający z pokazami w ramach projektu Feniks.
Fizycy z Krakowa zademonstrowali ciekawe doświadczenia, dotyczące dwóch tematów. Jeden z nich to „Ruch jednostajny i ruch jednostajnie przyspieszony” , drugi natomiast – „Światło, dźwięk, powietrze, próżnia”.;.;.;.;.;.;.;.;.;.;.;.;.;.;.;.;.
Zafascynowani uczniowie z uwagą przyglądali się przeprowadzonym pokazom. Niektórzy mieli możliwość wystąpić w roli asystentów lub sami przeprowadzali doświadczenia. . . . .
Najciekawszym, a zarazem wywołującym wiele emocji był eksperyment związany z wykorzystaniem metalowych półsfer, tak zwanych półkul magdeburskich. Doświadczenie polegało na tym, że te właśnie dwie półkule zostały dociśnięte do siebie, a następnie wypompowano ze środka powietrze. Zadaniem gimnazjalistów było rozerwanie półsfer. Po wielkim wysiłku udało się to dopiero wówczas, gdy do środka wpuszczono trochę powietrza. Jak wiemy w 1654 r. do rozerwania kuli złożonej z tych półkul potrzebne było 16 koni. Tutaj jednak wystarczyło kilkoro uczniów.
Sonia Jargut kl. IIIc Zapraszamy do Galerii
Wizyta na Uniwersytecie Jagiellońskim
26 listopada 2010r
W piątek 26 listopada grupa uczniów uczestniczących w programie „Feniks” wraz z opiekunem naukowym projektu p. mgr Bożeną Kwitowską wyjechała na zajęcia do Instytutu Fizyki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dla pięciu spośród nich była to pierwsza wizyta na uczelni.
Korzystając z pięknej, słonecznej i mroźnej pogody swój pobyt w Krakowie rozpoczęli od spaceru po parku Jordana, leżącego niepodal Instytutu Fizyki UJ przy ul. Reymonta
W części naukowej wyjazdu uczniowie wysłuchali wpierw wykładu dr Tadeusza Pałasza pt. „Odkrywanie elektryczności”, a następnie w ramach I Pracowni Fizycznej wykonywali ćwiczenie pn. „Dyfrakcja i interferencja światła. Pierścienie Newtona.” Przeprowadzane ambitne doświadczenia potwierdzały falową naturę światła. Celem ćwiczenia była doświadczalna obserwacja zjawisk dyfrakcji i interferencji światła oraz sprawdzenie zależności uzyskiwanego obrazu interferencyjnego od rozmiaru i symetrii szczelin. Efektem uczniowskich zmagań ze specjalistycznym zestawem doświadczalnym były widowiskowe pierścienie Newtona, które można obejrzeć w Galerii.
BK Zapraszamy do Galerii
Finał IV edycji konkursu projektów naukowych pt. „Fascynacja światłem”.
Dnia 20 grudnia 2010 roku odbył się w Gimnazjum nr 3 finał IV edycji konkursu projektów naukowych w ramach programu współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim -FENIKS.
Przypomnijmy, że projekt FENIKS to długofalowy program odbudowy, popularyzacji i wspomagania fizyki w szkołach realizowany przez konsorcjum trzech uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Nasza szkoła jako jedyna w Nowym Sączu zakwalifikowała się do programu „Feniks”. Opiekunem naukowym została nauczycielka fizyki i astronomii mgr Bożena Kwitowska. Program przewiduje prowadzenie cyklicznych zajęć w szkole, wyjazdy na uczelnie, przyjazdy pracowników naukowych z pokazami do szkoły, projekty konkursowe, internetową ligę zadaniową, etc.
W IV edycji konkursu, zatytułowanej „Fascynacja światłem” wzięło
udział 15 uczniów.
Uczniowie przygotowali i zademonstrowali bardzo ciekawe
doświadczenia, które wymagały dużego nakładu pracy i cierpliwości do ich
wykonania. Przed jury stało trudne zadanie dokonania oceny projektów i wyboru
najlepszych prac.
Temat konkursu zaproponowany uczniom przez prowadzącą zajęcia dotyczył zagadnienia, które ludzkość od zarania dziejów ciągle fascynuje. Światło ma naturę dwoistą; w fizyce mówi się o dualizmie korpuskularno – falowym. Pewne zjawiska świetlne teoria ta tłumaczy przyjmując, że światło to strumień cząstek, a inne – wyjaśnia, zakładając, że światło jest falą elektromagnetyczną.
Przed świętami Bożego Narodzenia temat światła nabiera szczególnej wymowy.
Wszak sam Zbawiciel nazywał siebie „światłością świata”. Mówi o tym fragment Ewangelii wg św. Jana: „Jam jest światłość świata, kto idzie za mną, nie chodzi w ciemnościach, ale będzie miał światłość żywota (J. 8,12).”
Uczniowie eksperymentowali ze światłem, dźwiękiem, elektrycznością, hydrostatyką.
Zbudowali działające modele turbiny parowej, silnika jonowego, studni artezyjskiej. Wykonali „nerwusometr”, ogniwo galwaniczne, młynek Franklina i krążek Newtona. Wykorzystali lampę stroboskopową, pokazali efekty zjawiska odbicia i rozszczepienia światła.
Wyniki są następujące: I miejsce Sonia Jargut i Kinga Górowska uczennice klasa 3c za projekt z optyki pt. „Fascynacja światłem – magiczna świeczka” , II miejsce Marek Bartkowski i Łukasz Kowalczyk również uczniowie klasy 3c – projekt „Nie pij tyle, bo wybuchniesz”. Przyznano także wyróżnienia, które otrzymały następujące osoby: Anna Żygłowicz (kl. 3c) i Agata Kmiecik (kl. 3d) za projekt pt. „Jak połączyć zabawę z nauką” , Joanna Kurzeja (kl. 2b) „Zobaczyć dźwięk (figury Chladniego)”, Aleksandra Bodziony (kl. 3a) i Radosław Kiełcz (kl. 3a) za pracę pt. „Inspiracje światłem”.
Poziom konkursu był bardzo wysoki, a rywalizacja wyrównana. Uczniowie przygotowali niezwykle ciekawe doświadczenia, które wymagały błyskotliwości pomysłu, cierpliwości wykonania i wytężonej pracy.
Dwie zwycięskie prezentacje zostaną przekazane na uczelnię i będą rywalizować w etapie wojewódzkim. Finał odbędzie się pod koniec stycznia w Instytucie Fizyki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
BK Zapraszamy do Galerii
Konkurs projektów naukowych
Z radością informujemy, iż uczennice kl. 3c: Kinga Górowska i Sonia Jargut zostały wyróżnione w IV edycji konkursu projektów naukowych w Małopolsce w ramach programu Feniks.
Opiekunem naukowym programu jest w naszym Gimnazjum-jedynej nowosądeckiej szkole zakwalifikowanej do programu, pani mgr Bożena Kwitowska.
Prezentujemy plakat Kliknij, aby zobaczyć plakat wyróżnionego projektu, dyplomy, nagrody oraz zdjęcia z finału, który odbył się 21 stycznia 2011r. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
BK Zapraszamy do Galerii
Wyjazd na Uniwersytet Jagielloński
Uczniowie Gimnazjum nr 3 realizujący program Feniks, wraz z opiekunem naukowym p. Bożeną Kwitowską, uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Semestralne wyjazdy są jednym z założeń całego projektu wspomagającego nauczanie fizyki. Młodzież z wybranych gimnazjów (w tym również naszego), ma szansę rozwijać swoje zainteresowania w dziedzinie fizyki i astronomii.
Pierwszym etapem naszej edukacyjnej wycieczki była wizyta na Wydziale Chemii UJ. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się tablica upamiętniająca słynnego polskiego chemika prof. Karola Olszewskiego. Jeden z uczestników zażyczył sobie nawet pojedynczego zdjęcia na jej tle.
Następnie udaliśmy się do biblioteki Instytutu Fizyki UJ. Mieliśmy niepowtarzalną okazję obejrzenia czasowej wystawy poświęconej Marii Skłodowskiej – Curie. Nasza wybitna Rodaczka, odkrywczyni polonu i radu, to jedyna kobieta, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych: fizyce i chemii. 100 lat po przyznaniu jej po raz drugi tego prestiżowego trofeum, rok 2011 Sejm RP ogłosił Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.
Prezentacji zbiorów biblioteki IF UJ towarzyszy wystawa plansz przygotowanych przez Muzeum Curie i Instytut Curie w Paryżu, pokazujących działalność naukową i życie prywatne wielkiej uczonej.
Zaplanowane dla nas wykłady dotyczyły narodzin, życia i śmierci gwiazd. Pan prof. Marek Urbanik z Obserwatorium Astronomicznego UJ przekazał nam w sposób przejrzysty, barwny i zabawny swoją niemałą wiedzę na temat tych obiektów.
Po pysznym obiedzie, pełni chęci do eksperymentowania, udaliśmy się do sal I Pracowni Fizycznej.
Przy ławach optycznych doświadczalnie wyznaczaliśmy ogniskowe soczewek skupiających i rozpraszających, obliczaliśmy niepewności pomiarowe. Przekonaliśmy się również o istnieniu wad tych przyrządów , badając aberrację chromatyczną, aberrację sferyczną i astygmatyzm.
Cały dzień uważamy za wyjątkowo udany. Bogatsi o nową wiedzę, z jeszcze większym zapałem, uczestniczymy w kolejnych zajęciach Feniks.
Kinga Zapraszamy do Galerii
Finał V edycji konkursu projektów naukowych pt. „Fale”
/etap szkolny/
Dnia 19 maja roku odbył się w Gimnazjum nr 3 finał
V edycji konkursu projektów naukowych w ramach programu współpracy z
Uniwersytetem Jagiellońskim – FENIKS.
W konkursie wzięło udział 15 uczniów, przedstawiając 9 prac. Temat, wokół którego oscylowały prezentacje poparte samodzielnymi eksperymentami to „Fale”.
Uczniowie przygotowali różnorodne i interesujące doświadczenia, które wykonywali ”na żywo” oraz prezentacje multimedialne z teoretycznym wprowadzeniem w dziedzinę fizyki, jakiej pokaz dotyczył.
Wyniki:
I miejsce: Anna Żygłowicz (kl. 3c) i Agata Kmiecik (kl. 3d) za projekt pt. „Świecąca woda czyli fluorescencyjna zabawa”
II miejsce: Łukasz Kowalczyk (kl. 3c) – „Jak zrozumieć glicerynę…”
Wyróżnienia:
Sonia Jargut i Kinga Górowska (kl. 3c) – „Zabawa z fizyką”
Aleksandra Bodziony, Radosław Kiełcz (kl. 3a) – „Fizyczne sztuczki”
Autorzy i tytuły pozostałych projektów (w kolejności wystąpienia):
Joanna Kurzeja, Radosław Migacz (kl. 2b) – „Ciśnienie atmosferyczne i hydrostatyczne”
Anna Maliszewska (kl.3c) – „Drabina Jacoba”
Jakub Bojarczuk (kl.2b), Maciej Stańczykowski (kl.2c) – „Magnetyzm”
Marek Bartkowski (kl. 3c) – „Butelkowe doświadczenia”
Olga Głód, Małgorzata Janusz (kl. 3c) – „Potęga wody”
Nagrodzone prace zostały przesłane na Uniwersytet Jagielloński i będą rywalizowały z projektami małopolskich szkół biorących udział w programie Feniks. Wyniki zostaną ogłoszone 27 maja, a finał uczelniany odbędzie się 10 czerwca w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Gratulujemy i życzymy sukcesu na etapie wojewódzkim!
BK Zapraszamy do Galerii
27 maja 2011
Miło nam poinformować, iż uczennice naszego Gimnazjum: Anna Żygłowicz (kl.3c) oraz Agata Kmiecik (kl. 3d) zostały finalistkami II etapu piątej edycji konkursu projektów naukowych Programu FENIKS w Małopolsce. Ich praca pt. „Świecąca woda czyli fluorescencyjna zabawa” została zakwalifikowana do prezentacji ustnej podczas finału uczelnianego, który odbędzie się 10 czerwca br. w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Projekt Łukasza Kowalczyka (kl.3c) pt. „Jak zrozumieć glicerynę, czyli kto nakręcał zegary w XX wieku” został wyróżniony i zakwalifikowany do prezentacji w formie plakatu.
Przypomnijmy, że głównym celem projektu Feniks, który uczniowie Gimnazjum nr 3 wraz z opiekunem naukowym p. mgr Bożeną Kwitowską realizują z powodzeniem już przez pięć semestrów, jest odrodzenie i wspomaganie dobrego nauczania fizyki w szkołach oraz pomoc w odkrywaniu tej dziedziny wiedzy przez uczniów.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w finale wojewódzkim!
BK Z
28 maja 2011
Z radością informujemy, że uczennice kl. 3c: Sonia Jargut i Anna Żygłowicz zostały finalistkami Wojewódzkiego Konkursu na referat z zakresu astronomii i astronautyki dla uczniów szkół gimnazjalnych organizowanego przez Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach oraz Zarząd Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Ich prezentacja pt. „Gazowy gigant – Jowisz” zawierała własne obserwacje tej niezwykłej planety!
Konkurs odbył się już po raz siódmy. Nie jest to pierwszy sukces uczniów Gimnazjum nr 3. Przypomnijmy, iż młodzi miłośnicy astronomii z naszej szkoły, przygotowywani przez p. mgr Bożenę Kwitowską, byli finalistami i laureatami tego konkursu w latach poprzednich.
Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas Wojewódzkiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno – Astronautycznego, które odbędzie się 10 czerwca w Niepołomicach.
BK Z
Wyjazd do Częstochowy
Dnia 8 czerwca 2011r. 19- osobową grupą wyruszyliśmy do Częstochowy. Głównym celem naszego wyjazdu było odebranie nagród zwycięzców i wyróżnionych w międzynarodowym konkursie ,,Ars Astronomica” . Na początku naszej wycieczki zaplanowane zostało odwiedzenie Jasnej Góry – sanktuarium Maryjnego. Po krótkiej modlitwie przy głównym ołtarzu Bazyliki oraz przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, przeszliśmy do Skarbca, gdzie podziwialiśmy piękne zabytki znajdujące się wewnątrz.
Następnie ruszyliśmy do autobusu, którym pojechaliśmy do planetarium Wydziału Matematyczno- Przyrodniczego Akademii Jana Długosza na rozstrzygnięcie konkursu astronomicznego. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy wyników. Po wejściu do Instytutu Fizyki od razu rzuciły nam się w oczy nasze prace, które zostały nagrodzone dyplomami i książkami edukacyjnymi.
Oto wyniki I międzynarodowego konkursu artystycznego ,, Ars Astronomica”:
miejsce 1 Paulina Kulig kl.1a
miejsce 2 Chowaniec Aneta kl.2a oraz Jakubowska Justyna kl.1a
miejsce 3 Czuchra Mateusz kl.2c
Wyrożnienia:
Agata Kmiecik kl.3d
Gródek Małgorzata kl.2a
Stawiarski Damian kl.2c
Krystian Sejut kl .2c
Potoniec Kamil kl.2c
Koszut Paulina kl.2d
Sroka Ewelina kl.2d
Łapka Karolina kl.2d
Wańczyk Mikołaj kl.2c
Świerczek Jakub kl.2c
Wyróżnieni również zostali opiekunowie uczestników konkursu, w tym nasza nauczycielka od fizyki, pani Bożena Kwitowska.
Po tych wszystkich wspaniałych wiadomościach, organizatorzy zaprezentowali nam seans w planetarium, podczas którego mogliśmy się nacieszyć widokiem nieba i przestrzeni kosmicznej. Po pokazie niektórzy opowiedzieli nam, jak to niektóre obrazy przypomniały im jedzenie lub inne przedmioty. Następnie organizatorzy zaprosili nas na dach planetarium, aby zrobić wspólne zdjęcie wszystkich uczestników i ich opiekunów oraz by pokazać nam przez specjalny teleskop Słońce z maleńką czarną plamką.
Potem głodni przeszliśmy do pizzerii, gdzie wszyscy szczęśliwi i ucieszeni wynikami z apetytem zajadaliśmy się. Następnie po ,,zdrowym obiedzie” ruszyliśmy z powrotem do Nowego Sącza. Dzięki uprzejmości pana kierowcy – tak jak i w drodze do Częstochowy, tak i w drodze powrotnej mogliśmy oglądnąć ciekawe filmy, które umiliły nam jazdę.
Naszym zdaniem była to bardzo udana wycieczka. Mamy nadzieję, że to nie będzie tylko jeden raz, ale za rok również spotkamy sie na tym konkursie i powtórzymy sukces z tego roku.
Agata Kmiecik kl.3d i Żaneta Golonka kl. 2 Zapraszamy do Galerii
Wyjazd do Instytutu Fizyki UJ
W piątek 28 października 2011r. uczniowie – beneficjenci programu Feniks wraz z opiekunem naukowym p. mgr Bożeną Kwitowską wyjechali do Krakowa, by uczestniczyć w cyklicznych zajęciach na uczelni. W Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego wysłuchali interesującego wykładu dr Tadeusza Pałasza, ilustrowanego pokazami doświadczeń fizycznych, zatytułowanego „Światło i fale”.
Po przerwie i smacznym obiedzie uczniowie udali się do Pracowni Technicznych Środków Nauczania, by przeprowadzić następujące ćwiczenia: wyznaczanie prędkości rozchodzenia się dźwięku w powietrzu, badanie ruchu pod działaniem stałej siły, sprawdzanie zależności ciśnienia i objętości w izotermicznej przemianie gazowej.
Uczniowie szukali metod pomiaru, odkrywali relacje między mierzonymi wielkościami fizycznymi i proponowali matematyczny opis zmierzonych zależności.
Po wykonaniu wyznaczonych zadań przedstawiciele grup prezentowali zestawy pomiarowe i uzyskane wyniki.
BK Zapraszamy do Galerii
Wycieczka do Niepołomic
W dniu 23 listopada, pod opieką pani mgr Bożeny Kwitowskiej, udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Niepołomic i Krakowa. Po stawieniu się w umówionym miejscu na zbiórce ogodzinie 10-tej, wszyscy w wyśmienitych nastrojach ruszyliśmy w drogę.
Dotarliśmy do Niepołomic około godziny 12:30, mając czas na mały spacer po okolicy, nieopodal Zamku Królewskiego. Po przechadzce przeszliśmy do budynku Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, na prelekcję multimedialną pt. „Drobne ciała Układu Słonecznego”. Po sporządzeniu zapisków oraz pytaniach do autora i prowadzącego – pana magistra Grzegorza Sęka – przeszliśmy do planetarium. Seans był bardzo ciekawy, miał w sobie nie tylko wątki obserwacyjne, ale i historyczne a nawet poetyckie. Obejrzeliśmy także filmy ukazujące stan nieważkości i start rakiety. Po zakupie pamiątek (mapek nieba i czerwonych lampek do obserwacji) pożegnaliśmy pana Grzegorza.
Przed wyprawą na UJ, pani zaproponowała przerwę na… pizzę!J Po wymianie doświadczeń i ciepłym posiłku, udaliśmy się autobusem do Instytutu Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład prowadził prof. dr hab. Michał Ostrowski z Obserwatorium Astronomicznego UJ. Po wysłuchaniu ciekawych historii, obejrzeniu prezentacji pod tytułem „Na kraniec Wszechświata i z powrotem”, zagłębieniu się w tajniki kosmosu i podsumowaniu notatek, pełni wrażeń wsiedliśmy do autobusu do Nowego Sącza. Panująca w autobusie dyskusja pozwoliła nam jeszcze raz dokładnie przeanalizować zdobytą wiedzę i wymienić spostrzeżenia.
Wszyscy wycieczkę wspominamy bardzo miło i z niecierpliwością czekamy na kolejną!J
Aleksandra Wańczyk kl. 2 „b” Zapraszamy do Galerii
Konkurs projektów naukowych FENIKS UJ
12 grudnia 2011r. w Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza odbył się szósty, już ostatni finał konkursu projektów naukowych programu „Feniks” realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Przypomnijmy, iż projekt „Feniks” to długofalowy program odbudowy, popularyzacji i wspomagania fizyki w szkołach, którego twórcami są naukowcy trzech uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Nasza szkoła jako jedyna na Sądecczyźnie zakwalifikowała się do programu „Feniks” i realizuje go od lutego 2009r. przez kolejnych 6 semestrów. O wynikach rekrutacji decydował życiorys zawodowy nauczyciela-opiekuna naukowego projektu i osiągnięcia szkoły w zakresie przedmiotów matematyczno- przyrodniczych.
Realizacja projektu Feniks przewidywała prowadzenie cyklicznych zajęć w szkole, wyjazdy na uczelnie, przyjazdy pracowników naukowych z pokazami do szkoły, projekty konkursowe, internetową ligę zadaniową, etc. Szczegóły: Plecaki Szkolne Częstochowa.
Tematyka tegorocznego konkursu projektów naukowych kończących realizację pakietu „Droga do gwiazd – astronomia, astrofizyka, kosmologia” dotyczyła obserwacji wybranych obiektów na niebie.
Uczniowie z pomocą własnoręcznie wykonanych przyrządów i pomocy naukowych (takich jak kwadrant, mapa i globus nieba, modele planet Układu Słonecznego), dostępnych instrumentów optycznych (lornetka, luneta, teleskop), aparatów fotograficznych, bogatej bibliografii i programów komputerowych przeprowadzili i opracowali obserwacje astronomiczne.
Wybranymi obiektami były: nasz naturalny satelita – Księżyc, planety: Mars, Jowisz, Saturn, gwiazdozbiór Kasjopea oraz życiodajna gwiazda – Słońce. Uczniowie dokumentowali też zjawiska astronomiczne, takie jak koniunkcja Jowisza z Księżycem oraz spektakularne zaćmienie Księżyca widoczne 10 grudnia br. Opracowali też historię astronomii- od starożytności do współczesności i… jeszcze dalej, a także zbudowali zegar słoneczny.
Należy docenić ogrom pracy i wielką cierpliwość obserwatorów, którzy nie zniechęcali się trudnymi nieraz warunkami atmosferycznymi i uparcie dążyli do celu – dosłownie: „per aspera ad astra” (przez trudy do gwiazd). Wielkie uznanie budzi efekt końcowy pracy uczestników projektu – wykonane obserwacje, ich opracowanie i opis w formie prezentacji multimedialnych. Są to prace stricte naukowe, o dużych walorach estetycznych, nienaganne pod względem technicznym. Tym większą trudność dla jury stanowił wybór dwóch projektów, które zostały przekazane na uczelnię i będą rywalizować w etapie małopolskim.
Laureatami konkursu projektów naukowych zostali:
Aneta Chowaniec i Małgorzata Gródek z kl. 3a za pracę pt. „Obserwacje Jowisza i Księżyca”
oraz Jakub Bojarczuk i Michał Piksa z kl. 3b za pracę pt. „Słońce i Kasjopea, czyli co obserwujemy w dzień, a co w nocy” .
Ich prezentacje zostały przesłane do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, kwalifikując się do etapu wojewódzkiego.
Wyróżnienie otrzymali: Aleksandra Wańczyk (kl.2b) oraz Agata Chrząstowska(kl.3b) i Maciej Stańczykowski (kl.3c).
Gratulujemy Zwycięzcom i wszystkim Uczniom biorącym udział w konkursie, życzymy dalszych sukcesów i rozwijania pasji poznawczej.
„Wszystko badajcie, a co szlachetne- zachowujcie” /św. Paweł/
Bożena Kwitowska
opiekun naukowy projektu
nauczyciel fizyki i astronomii Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza
w Nowym Sączu Zapraszamy do Galerii
Astronomiczne sukcesy gimnazjalistów
Uczniowie Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza w Nowym Sączu, przygotowywani przez nauczycielkę fizyki mgr Bożenę Kwitowską, już po raz kolejny z sukcesem uczestniczyli w konkursach astronomiczno-astronautycznych, rozstrzygnięcie których nastąpiło w czerwcu br.
Pierwszy z nich to międzynarodowy konkurs „Ars astronomica” organizowany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii i stowarzyszenie „ Astronomia nova” w częstochowskiej Akademii Jana Długosza. Na tegoroczną, drugą edycję konkursu, napłynęło bardzo wiele prac . Tym bardziej cieszą wysokie lokaty uczniów. Joanna Kurzeja i Bartosz Konar z kl. 3b zajęli I miejsce. Ich projekt stanowił nie tylko perfekcyjnie wykonany model Układu Słonecznego, ale był solidnie opracowany merytorycznie, z podaniem istotnych parametrów planet.
III miejsce zajęli: Żaneta Golonka i Agnieszka Piworowicz z kl. 3c za przestrzenny model układu planetarnego, Damian Stawiarski i Krystian Sejut z kl. 3c za wytwór modelarski „Kepler 22b” (to nazwa planety poza słonecznej, bliźniaczo podobnej do Ziemi, niedawno odkrytej przez teleskop kosmiczny) oraz Paulina Koszut i Ewelina Sroka z kl. 3d za pracę plastyczną ,,Planety w układzie”.
Po uroczystym podsumowaniu konkursu i rozdaniu nagród uczniowie obejrzeli w planetarium cyfrowym AJD dwa filmy o tematyce astronomicznej.
Przy okazji pobytu w Częstochowie gimnazjaliści pielgrzymowali na Jasną Górę: pokłonili się Matce Bożej przed Cudownym Obrazem, a potem zatrzymali na chwilę modlitwy i zadumy przy niedawno odsłoniętym Epitafium Smoleńskim. Częścią tej czterometrowej płaskorzeźby upamiętniającej 96 ofiary katastrofy samolotu TU 154M pod Smoleńskiem: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i wszystkich członków delegacji RP, lecących na obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej, jest oryginalna tablica, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w przeddzień pierwszej rocznicy tego wydarzenia.
Uczniowie zwiedzili Bastion św. Rocha, a w nim Skarbiec Pamięci Narodu, którego ekspozycję stanowią pamiątki chwały oręża polskiego na przestrzeni wieków. Oryginalne mury tej części twierdzy jasnogórskiej pamiętają oblężenie Jasnej Góry w czasie „potopu szwedzkiego” w 1655 r.
Ogromne wrażenie wywarła na uczniach bazylika, która jest pięknym dziełem sztuki barokowej. W jej głównym ołtarzu przedstawiono scenę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Następnie udaliśmy się do Sali Rycerskiej nazywanej Salą Dysput Teologicznych . Znajdują się w niej liczne obrazy ilustrujące powstanie klasztoru oraz sztandary bojowe z okresu l i ll wojny św. , a także wystawa fotograficzna upamiętniająca pobyt w Sanktuarium ważnych osobistości ze świata nauki, kultury, polityki.
Weszliśmy też na wieżę do niedawana największą w Polsce, mierzącą ponad 106 m wysokości.
Iglicę wieży wieńczy kruk z bochenkiem chleba w dziobie, chorągiewka oraz podświetlany krzyż. Rozpościera się z niej niezapomniany widok na okolicę. Wdzieliśmy również Golgotę Jasnogórską – drogę krzyżową z polskimi akcentami, która jest darem artysty malarza Jerzego Dudy Gracza.
Drugim konkursem, o zasięgu wojewódzkim, w którym uczniowie Gimnazjum nr 3 uczestniczą z powodzeniem już od ośmiu lat, jest konkurs na referat z zakresu astronomii i astronautyki dla uczniów szkół gimnazjalnych organizowany przez Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach oraz Zarząd Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Aneta Chowaniec i Małgorzata Gródek z kl. 3a oraz Jakub Bojarczuk i Michał Piksa z kl. 3b zostali finalistami konkursu, a Aleksandra Wańczyk otrzymała wyróżnienie. Wszyscy, wraz z opiekunem naukowym mgr Bożeną Kwitowską, wzięli udział w Wojewódzkim Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym, podczas którego prezentowali swoje projekty, głównie własne obserwacje, przed znamienitym jury – naukowcami z krakowskich wyższych uczelni oraz zgromadzonymi pasjonatami astronomii. Potem obejrzeli fascynujący seans w planetarium pt „Niebo nad Niepołomicami”. Mieli też okazję podziwiać piękno Wszechświata, w tym naszej planety, z niezwykłej perspektywy – z okien Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, okrążającej Ziemię na wysokości ok. 350 km.
Pozostały czas wykorzystano na zwiedzanie Niepołomic: XIV –wiecznego Zamku Królewskiego, gotyckiego kościoła pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, ufundowanego również przez Kazimierza Wielkiego i Kopca Grunwaldzkiego, skąd rozciąga się wspaniały widok na Kraków i Nową Hutę.