Sukcesy gimnazjalistów

Uczniowie Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza w Nowym Sączu, przygotowywani przez nauczycielkę fizyki mgr Bożenę Kwitowską, już po raz kolejny z sukcesem uczestniczyli w konkursach astronomiczno-astronautycznych, rozstrzygnięcie których nastąpiło w czerwcu br.

Pierwszy z nich to międzynarodowy konkurs „Ars astronomica” organizowany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii i stowarzyszenie „ Astronomia nova”  w częstochowskiej Akademii Jana Długosza. Na tegoroczną, drugą edycję konkursu, napłynęło bardzo wiele prac . Tym bardziej cieszą wysokie lokaty uczniów. Joanna Kurzeja i Bartosz Konar z kl. 3b zajęli I miejsce. Ich projekt stanowił nie tylko perfekcyjnie wykonany model Układu Słonecznego, ale był solidnie opracowany merytorycznie, z podaniem istotnych parametrów planet.

III miejsce zajęli: Żaneta Golonka i  Agnieszka Piworowicz z kl. 3c  za przestrzenny model układu planetarnego, Damian Stawiarski i Krystian Sejut z kl. 3c za wytwór modelarski „Kepler 22b”  (to nazwa planety poza słonecznej, bliźniaczo podobnej do Ziemi, niedawno odkrytej przez teleskop kosmiczny) oraz Paulina Koszut i Ewelina Sroka z kl. 3d za pracę plastyczną ,,Planety w układzie”.

Po uroczystym podsumowaniu konkursu i rozdaniu nagród uczniowie obejrzeli w  planetarium cyfrowym AJD dwa filmy o tematyce astronomicznej.

Przy okazji pobytu w Częstochowie gimnazjaliści pielgrzymowali na Jasną Górę: pokłonili się Matce Bożej przed Cudownym Obrazem, a potem zatrzymali na chwilę modlitwy i zadumy przy niedawno odsłoniętym Epitafium Smoleńskim. Częścią tej  czterometrowej płaskorzeźby upamiętniającej 96 ofiary katastrofy samolotu TU 154M pod Smoleńskiem: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i wszystkich członków delegacji RP, lecących na obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej, jest oryginalna tablica, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w przeddzień pierwszej rocznicy tego wydarzenia.

Uczniowie zwiedzili Bastion św. Rocha, a w nim Skarbiec Pamięci Narodu, którego ekspozycję stanowią pamiątki chwały oręża polskiego na przestrzeni wieków. Oryginalne mury tej części twierdzy jasnogórskiej pamiętają oblężenie Jasnej Góry w czasie „potopu szwedzkiego” w 1655 r.

Ogromne wrażenie wywarła na uczniach bazylika, która jest pięknym dziełem sztuki  barokowej. W jej głównym ołtarzu przedstawiono scenę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Następnie udaliśmy się do Sali Rycerskiej nazywanej Salą Dysput Teologicznych . Znajdują się w niej liczne obrazy ilustrujące powstanie klasztoru oraz sztandary bojowe z okresu l i ll wojny św. , a także wystawa fotograficzna upamiętniająca pobyt w Sanktuarium ważnych osobistości ze świata nauki, kultury, polityki.

Weszliśmy  też na wieżę  do niedawana  największą w Polsce, mierzącą ponad 106 m wysokości. Zastanawiamy się gdzie kupić plecak lub torbę szkolną w Nowym Sączu

Iglicę wieży wieńczy kruk z bochenkiem chleba w dziobie, chorągiewka oraz podświetlany krzyż. Rozpościera się z niej  niezapomniany widok na okolicę. Wdzieliśmy również Golgotę Jasnogórską – drogę krzyżową z polskimi akcentami, która jest darem artysty malarza Jerzego Dudy Gracza.

Drugim konkursem, o zasięgu wojewódzkim, w którym uczniowie Gimnazjum nr 3 uczestniczą z powodzeniem już od ośmiu lat, jest konkurs na referat z zakresu astronomii  i astronautyki dla uczniów szkół gimnazjalnych organizowany przez Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach oraz Zarząd Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii  w Krakowie pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Aneta Chowaniec i Małgorzata Gródek z kl. 3a oraz Jakub Bojarczuk i Michał Piksa z kl. 3b zostali finalistami konkursu, a Aleksandra Wańczyk otrzymała wyróżnienie. Wszyscy, wraz z opiekunem naukowym mgr Bożeną Kwitowską, wzięli udział w Wojewódzkim Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym, podczas którego prezentowali swoje projekty, głównie własne obserwacje, przed znamienitym jury – naukowcami z krakowskich wyższych uczelni oraz zgromadzonymi pasjonatami astronomii. Potem obejrzeli fascynujący seans w planetarium pt „Niebo nad Niepołomicami”. Mieli też okazję podziwiać piękno Wszechświata, w tym naszej planety, z niezwykłej perspektywy – z okien  Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, okrążającej Ziemię na wysokości ok. 350 km.

Pozostały czas wykorzystano na zwiedzanie Niepołomic:  XIV –wiecznego Zamku Królewskiego, gotyckiego kościoła pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, ufundowanego również przez Kazimierza Wielkiego i  Kopca Grunwaldzkiego, skąd rozciąga się wspaniały widok na Kraków i Nową Hutę.