Pomoc dydaktyczna dla dzieci dyslektyków, w domu i w szkole
Dysleksja jest zaburzeniem polegającym na występowaniu trudności w nauce pisania, liczenia i czytania. Do grona dyslektyków zaliczały się takie znane osoby, jak np.: Leonardo da Vinci, Albert Einstein czy Charles Darwin.
Szacuje się, że dysleksja występuje u około 10 % populacji. Za główną przyczynę powstawania zaburzenia uważa się zmiany o podłożu genetycznym. Dysleksja częściej dotyka chłopców niż dziewczynki. W Polsce u około 10-15 % uczniów zostało zdiagnozowane to zaburzenie. Wyróżnia się trzy typy dysleksji, takie jak: dysleksja typu wzrokowego, słuchowego i integracyjnego. Dyslektycy nie mają zdolności do przyswajania wiedzy w tradycyjny sposób. Dostępne są różne, skuteczne metody, które zapewniają im pomoc w nauce. W przypadku nauki ortografii i słownictwa języka obcego, warto posiłkować się praktycznymi fiszkami. Dobrym rozwiązaniem jest używanie tzw. kotwic kinestetycznych, które pomagają skojarzyć określone słowa lub zasady gramatyczne z konkretnym bodźcem. Bardzo popularną metodą, wspomagającą naukę dyslektyków, jest mnemotechnika, na którą składają się różne sposoby ułatwiające zapamiętywanie, takie jak tworzenie map myśli, wymyślanie wierszyków czy prostych skojarzeń. Nauczyciele i rodzice dzieci z dysleksją powinni pamiętać o nauce maksymalnie 7 nowych informacji lub słów na dzień. Mózg osób z tą dysfunkcją nie może podlegać przeciążeniu materiałem. Dodatkowo dyslektycy nie powinni, by nakłaniani zapamiętywać słów o podobnym brzmieniu, w zbyt krótkim odstępie czasu.
Jak pomóc dyslektykowi w nauce czytania i pisania?
Zaburzenie, jakim jest dysleksja prowadzi także do problemów z nauką czytania. W celu ułatwienia dziecku nabycia tej umiejętności, należy ćwiczyć czytanie tekstów, napisanych czcionką OpenDyslexic. Jest ona dedykowana specjalnie dyslektykom. Czcionka może zostać zainstalowana na każdym czytniku ebooków lub na komputerze. Warto również korzystać z aplikacji, pozwalających na jednoczesne śledzenie tekstu i słuchanie. Rodzice i nauczyciele powinni również zachęcać dzieci do tworzenia map myśli, dotyczących przeczytanych fragmentów tekstu. Istnieje wiele technik, za pomocą których można pomóc dyslektycznym dzieciom w nauce pisania. Ważne jest podkreślanie problematycznych i kluczowych słów. W przypadku pisania wypracowań, należy nauczyć dziecko tworzenia jego planu. Odpowiednia organizacja tekstu odgrywa bardzo ważną rolę w tym przypadku. Rodzic powinien pilnować, aby dziecko umiało wyodrębnić wstęp, rozwinięcie i zakończenie tekstu. Jeśli chodzi o naukę języka obcego, warto posiłkować się aplikacjami, sprawdzającymi poprawność tekstów. Specjaliści zalecają także, aby rodzice wyposażyli dzieci z dysleksją w osobny zeszyt, który będzie pełnił funkcję brudnopisu. Dziecko może w nim napisać kilka wersji danego tekstu, zanim przepisze go „na czysto” do zeszytu z danego przedmiotu. Warto również pamiętać, że dziecko z dysleksją potrzebuje wyjątkowego spokoju i ciszy na odpowiednie skupienie się na wykonywanej pracy. Nie ma podzielnej uwagi. Poszukując w internecie informacji na temat pomocy w nauce dla dyslektyków, warto zajrzeć na stronę bet.pl i z wykorzystaniem ForBET kod promocyjny, sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych.
Rodzice dyslektyków muszą okazywać odpowiednie zaangażowanie i służyć wsparciem swojemu dziecku. Nauka podstawowych umiejętności, takich jak czytanie czy pisanie, będzie wymagała od nich stosowania niestandardowych metod.