Wycieczki zagraniczne

Do tradycji naszego gimnazjum

należy organizowanie dla uczniów wycieczek zagranicznych


 Wycieczka do Londynu połączona z warsztatami językowymi

Warsztaty językowe w Anglii (8.05. -12.05.2017 r.)

Młodzież naszej szkoły, reprezentująca przede wszystkim klasy dwujęzyczne,  miała okazję uczestniczyć w niestandardowych lekcjach języka angielskiego podczas wycieczki do Londynu.

Zakwaterowanie u rodzin brytyjskich stworzyło okazję do posługiwania się j. angielskim w sytuacjach codziennych oraz dało możliwość poznania kultury brytyjskiej oraz spróbowania lokalnej kuchni.

Intensywny program zwiedzania  pozwolił zapoznać się uczestnikom wyjazdu z największymi atrakcjami turystycznymi brytyjskiej stolicy, m.in.: Tower of London, Tower Bridge, Millenium Bridge, spacer po Westminsterze obok Gmachu Parlamentu i Big Bena, zmiana warty pod Pałacem Buckingham, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Figur Woskowych, London Eye, obserwatorium Greenwich.

I.K.

Zapraszamy do Galerii


 Wycieczka do Hiszpanii

    Hiszpania, Francja i Monako to kraje, które w tym roku szkolnym odwiedziła młodzież Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Nowym Sączu.  W dniach 25.04. – 2. 05. 2015r.zwiedzili przepiękną Katalonię z jej malowniczymi plażami w Malgrat de Mar i Tossa de Mar (niektórzy odważyli się nawet na kąpiel w Morzu Śródziemnym!) oraz magiczną  Barceloną. W mieście A. Gaudiego podziwiali jego dzieła m. in. SagradęFamilię, Park Guell, domy – Casa Mila i Casa Batllo.  Niezapomnianych wrażeń, nie tylko kibicom piłki nożnej, dostarczyła również wizyta na CampNou – stadionie FC Barcelony. Słoneczną Katalonię pożegnaliśmy wFigueres – miejscu urodzenia i śmierci SalvadoraDalí oraz siedzibie jego Teatru i Muzeum.  Miejsce to  zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie.

Oprócz wystawy prac S.Dalí muzeum posiada elementy interaktywne – dużo dzieł gimnazjaliści mogli poruszyć, dotknąć, spojrzeć przez lunetę, przez którą zobaczyli zupełnie inny obraz otaczającej rzeczywistości.

Kolejnym etapem podróży była Francja .  Młodzież zwiedziła Carcassonne –  największy w Europie średniowieczny kompleks urbanistyczny, Arles – miasto, w którym tworzył Vincent  van Gogh  oraz miasto papieży – Avignon z XII-wiecznym mostem nad Rodanem zwanym  Pont Saint-Bénézet.

Zagraniczne wojaże uczniowie Gimnazjum nr 3 zakończyli w  Monako – niewielkim mieście-państwie położonym w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery Francuskiej. Zwiedzili Muzeum Oceanograficzne, Katedrę św. Mikołaja, obejrzeli kasyno Granier, Centrum Kongresowe Grimaldich, zmianę warty przed Pałacem Książęcym. Ostatnim, niezwykłym  akcentem wycieczki, był spacer po Torze Formuły I w Monte Carlo.

Wyjazd miał charakter projektu edukacyjno – językowego, którego celem było doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Uczniowie mieli okazję w Tossa de Mar zapoznać się z funkcjonowaniem hiszpańskiej szkoły, uczestniczyć w spotkaniach i rozmowach z rówieśnikami. Każdego dnia uczestnicy wycieczki opracowywali zadania językowe – rozmawiając z mieszkańcami zwiedzanych miast poznawali kulturę, tradycję i życie codzienne Katalończyków i Francuzów.

Codzienne zajęcia językowe wzbogacały  słownictwo, a rozmowy z ludźmi pomagały przełamać barierę językową i ćwiczyć swobodne wypowiadanie się w języku angielskim.

Łącząc przyjemne z pożytecznym, gimnazjaliści spędzili niezapomniane chwile w malowniczych zakątkach Europy.

US

Zapraszamy do Galerii


Warsztaty językowe w Anglii 2014

    W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły ponownie odwiedzili  Anglię. Zwiedzanie rozpoczęli od stolicy Wielkiej Brytanii.

   W Londynie spacerowali po Westminsterze, Oxford Street, mogli podziwiać Houses of Parliament, Big Bena, Buckingham Palace, St. James’s Park, Piccadilly Square, Trafalgar Square.

Poza tym zwiedzili British Museum i Tower of London.

   Młodzież miała również okazję poznać klimat i atmosferę małych miast angielskich związanych z historią  kraju.

Wiele wrażeń dostarczyła wizyta w siedzibie króla Henryka VIII – HAMPTON COURT (można było zgubić się w ogrodowym labiryncie, „podyskutować” z historycznymi postaciami odgrywanymi przez aktorów) oraz w królewskim zamku w Windsorze. 

W Cambridge uczniowie podziwiali zabudowania uniwersyteckie, King’s College, a w Canterbury – najważniejszą świątynię Kościoła anglikańskiego.

   Zakwaterowanie u rodzin brytyjskich stworzyło okazję do poznania angielskich zwyczajów , a także dało możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych.

Zapraszamy do Galerii


Wycieczka  do  Paryża

     W dniach od 5.04.2013r. do 10.04.2013r.młodzież Gimnazjum nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 7 udała się na coroczną wycieczkę zagraniczną.  Celem  była Francja, a dokładniej Paryż, Wersal i Park Rozrywki Eurodisneyland.

    Stolica Francji przywitała podróżników słoneczną, ale wietrzną pogodą. Zwiedzanie rozpoczęli  uczniowie  od Łuku Triumfalnego, przemarszu Polami Elizejskimi na Plac Concorde. Stamtąd spacerkiem przez Ogrody Tuileries dotarli do Luwru, w którym przez kilka godzin oglądali wspaniałe, znane im z lekcji historii, języka polskiego czy sztuki, zbiory. 

    Po posiłku w okolicach Hotelu de Ville i Centrum Pompidou młodzież udała się na wyspę La Cite, gdzie znajduje się Katedra Notre Dame. Niecodziennym widokiem i przeżyciem były zaręczyny na placu przed Katedrą na oczach tysięcy turystów.

    Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu Wersalu i przepięknych ogrodów Ludwika XIV, następnie powrót do Paryża- oddanie pokłonu cesarzowi Napoleonowi Bonaparte w Pałacu Inwalidów,  zapierające dech w piersiach widoki z najwyższego piętra wieży Eiffela  oraz rejs statkiem po Sekwanie i niezapomniany widok Paryża nocą.

    Następny dzień w Paryżu to Cmentarz Pere Lachaise, urocza Dzielnica Łacińska , Panteon, Sorbona, spacer po Ogrodzie Luksemburskim i urokliwa dzielnica  Montmartre z Bazyliką Sacre Coeur, Placem Pigalle i Placem du Tertre. Pożegnanie z Paryżem nastąpiło obok pięknie oświetlonego  Moulin Rouge.

     Ostatni dzień wycieczki to Park Rozrywki Eurodisneyland. Miejsce niezwykłe, w którym wspaniale bawią się małe dzieci, młodzież i dorośli. Park proponuje różnorodne formy rozrywki – począwszy od karuzeli z konikami dla najmłodszych, aż do niebezpiecznych i szybkich kolejek górskich dla odważnych.

    Po sześciu dniach spędzonych poza domem, zaopatrzeni w pamiątki – charakterystyczne wieżyczki Eiffela – wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń do Nowego Sącza. Teraz zastanawiamy się gdzie kupić w Nowym Sączu plecaki i torby młodzieżowe szkolne?

                                                                                                                                                                                     US Zapraszamy do Galerii


           Wycieczka do Anglii

     Jak co roku w maju  uczniowie Gimnazjum nr 3  i Szkoły  Podstawowej nr 7  wybrali sięna zagraniczne wojaże.  W tym roku postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym  i  zwiedzając piękne brytyjskie miasta, poćwiczyć umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Skorzystaliśmy  z oferowanych przez Biuro Turystyki Młodzieżowej ATAS  siedmiodniowych warsztatów  językowych  organizowanych w Wielkiej Brytanii.                                                                                                                                  

       Swoją  przygodę  rozpoczęliśmy 2 maja 2011r. Po pożegnaniu z rodzicami, pomknęliśmy szerokimi europejskimi autostradami  w stronę francuskiego Calais, skąd promem przez Kanał La Manche dotarliśmy do angielskiego Dover. Anglia przywitała nas piękną słoneczną pogodą.

    W pierwszym dniu pobytu  zwiedzaliśmy Londyn. Na trasie naszej wędrówki znalazło się Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Techniki, Hyde Park oraz Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud’s, do którego dojechaliśmy zatłoczonym londyńskim metrem.   Ten dzień zakończył się zakwaterowaniem u rodzin brytyjskich, z którymi musieliśmy porozumiewać się po angielsku, bo, nie wiedzieć czemu, nie umieją pięknego języka polskiego.

       Kolejny dzień spędziliśmy w Brighton. Zwiedziliśmy urokliwy Pawilon Królewski i ogromne akwarium. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam spacer po molo. Zmęczeni,  ale szczęśliwi, wróciliśmy do naszych rodzin, które czekały z ciepłym angielskim posiłkiem.

       Następną atrakcją była weekendowa posiadłość królowej Elżbiety II – Windsor.Kto dobrze zna język angielski (zwiedzaliśmy z audioguidami ) dowiedział się, że Windsor  jest największym zamieszkiwanym zamkiem na świecie.  Ma 800 m długości i aż 19 baszt. Powierzchnia jego podłóg wynosi około 45000 m. kw.. Mieści cenne zbiory malarstwa, rysunku i wyrobów artystycznych. Niesamowite wrażenie zrobił na nas Pałac Lalek, skarbiec  i przygotowania do przyjęcia wydawanego przez królową za kilka dni.  Po obejrzeniu wnętrz udostępnionych turystom udaliśmy się do późnogotyckiej kaplicy  Św. Jerzego, gdzie nadaje się Order Podwiązki z zachowaniem średniowiecznego ceremoniału. W podziemiach kaplicy znajdują się groby królewskie.  Mieliśmy szczęście, właśnie w Windsorze, oglądać zmianę warty. Po krótkim odpoczynku postanowiliśmy pójść na spacer do pobliskiego Eton, w którym znajduje się jedna z najstarszych  w Anglii internatowych szkół męskich – Eton College. Współcześnie Eton ma ok. 1300 wychowanków, wyłącznie chłopców w wieku 13 – 18 lat. Trzeba przyznać, że uczniowie w swoich białych koszulach i czarnych frakach prezentowali się wspaniale.

     Rankiem piątego dnia wycieczki wpadliśmy na chwilę do Londynu, aby przenieść się w czasy Szekspira  i zwiedzić Shekaspeare’s Glob Theatre. Dzisiejszy budynek to wierna rekonstrukcja oryginału z 1599r., wspaniale oddająca atmosferę Londynu epoki elżbietańskiej. Pełni wrażeń zajęliśmy miejsca w autokarze, by udać się do oddalonego o 80 km  Cambridge.  Miasto jest siedzibą drugiego po Oksfordzie najstarszego uniwersytetu w Anglii, założonego w 1209r. Zamieniliśmy nasz komfortowy autokar na dwupokładowy autobus. Ze słuchawkami na uszach, wygodnie siedząc na górnym pokładzie, zwiedzaliśmy uniwersyteckie miasto. Podziwialiśmy zabytki architektoniczne – budynki uniwersytetu: Trinity Hall, King’s College, Trinity College, pałac senatu, znane laboratorium fizyki eksperymentalnej Cavendish Laboratory i inne.

      Ostatni dzień pobytu w Wielkiej Brytanii spędziliśmy w Londynie. Najpierw udaliśmy się nad Tamizę, aby podziwiać panoramę miasta z wysokości 135 m. Taką bowiem wysokość  ma London Eye (LondyńskieKoło)– koło obserwacyjne (diabelski młyn). Spędziliśmy w kapsule pasażerskiej około 40 minut, bo tyle trwa pełny obrót koła. Widoki miasta i przeżycia pozostaną w naszej pamięci na długo. To, co zobaczyliśmy z góry , chcieliśmy obejrzeć z bliska. Spacerkiem przeszliśmy po moście Westminster na zachodni brzeg Tamizy. Przeszliśmy obok Westminster Hall – siedziby Parlamentu, zatrzymaliśmy się obok wieży zegarowej ze słynnym dzwonem Big Benem. Podziwialiśmy Opactwo Westminsterskie, katolicką Katedrę Westminsterską. Przyglądając się dzikiemu ptactwu i oswojonym wiewiórkom w St. Jame’s Park ( Parku Św. Jakuba)doszliśmy do Pałacu Backingham, który jest oficjalną rezydencją brytyjskich monarchów i jednocześnie największym na świecie pałacem królewskim wciąż pełniącym swą pierwotną funkcję. Spod londyńskiej siedziby królowej Elżbiety II udaliśmy się na Piccadilly Circus – plac  i skrzyżowanie głównych ulic w samym sercu teatralnej i rozrywkowej dzielnicy West End. Kolejnym placem, do którego dotarliśmy był Trafalgar Square – tradycyjne miejsce spotkań    i zgromadzeń zarówno politycznych jak i sylwestrowych.  National Gallery – galeria sztuki była ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy w Londynie. Brakło nam czasu na obejrzenie 2300 dzieł malarstwa, które galeria udostępnia bezpłatnie zwiedzającym. Impresjoniści i Vincent van Gogh muszą poczekać do kolejnego spotkania z Londynem i Wielką Brytanią.

      Do Nowego Sącza wróciliśmy 8 maja 2011r., gdzie oczekiwali nas stęsknieni rodzice. Ciekawe, czy tęsknili za nami, czy może za piękną słoneczną pogodą, która towarzyszyła nam przez cały okres podróży.

  DB Zapraszamy do Galerii


Wycieczka do Hiszpanii

Uczniowie Gimnazjum nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 7 w maju kontynuowali coroczne poznawanie krajów europejskich. Po wyjazdach do Anglii, Włoch i Francji przyszła kolej na Hiszpanię.                   

60 – osobowa grupa rozpoczęła zwiedzanie od Genewy, by w następne dni rozkoszować się słońcem na plaży w Lloret de Mar. Niezapomniane wrażenia pozostawiło zwiedzanie Barcelony – niezwykła architektura Katedry Sagrada Familia oraz Parku Guell, stworzona przez Antonio Gaudiego. Miłośnicy piłki nożnej odwiedzili największy stadion
 w Europie – Camp Nou , który gromadzi ponad 90 tys. widzów na meczach rozgrywanych przez FC Barcelonę. Wieczorem uczestnicy wycieczki zobaczyli na Placu Hiszpańskim pokaz tańczących fontann „światło i dźwięk”.

Kolejnym etapem podróży, w drodze do Madrytu, była Saragossa.
Szczególne wrażenie wywarła Bazylika Santa Maria del Pilar – intrygująca budowla o 4 wieżach i 11 kopułach, którą odwiedził podczas pobytu w Hiszpanii papież Jan Paweł II.

W Madrycie uczniowie zwiedzili Pałac Królewski z monumentalną salą tronową i koronacyjną oraz ogrody okalające tę niezwykłą budowlę. Spacerowali przepięknymi uliczkami, którymi dotarli do Plaza Mayor  oraz Puerta del Sol. Pobyt w Madrycie zakończyło zwiedzanie Muzeum Prado, ze wspaniałymi zbiorami malarstwa Tycjana ,
Dürera, Goi, Velasqueza, Rafaela.

W drodze powrotnej grupa miała możliwość pospacerowania po rzymskim akwedukcie Pont du Guard oraz zwiedzenia monumentalnej katedry w Avignon, niegdyś siedziby papieży. Wycieczkowiczów pożegnał widok słynnego mostu – wizytówki tego miasta.

  DB Zapraszamy do Galerii


KONTYNUUJEMY  EUROPEJSKIE  VOJAGE

           

W dniach 27.04. – 2.05.2009r. odbyła się kolejna zagraniczna wycieczka integracyjna uczniów Gimnazjum nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 7 z Nowego Sącza. Tym razem celem podróży stała się Francja.

            Organizatorem wycieczki była, jak co roku, pani dyrektor Gimnazjum nr 3 mgr Danuta Bojarczuk, a opiekunkami: mgr Joanna Sosnowska i mgr Bernadetta Górska – nauczycielki Gimnazjum oraz mgr Marzena Sommer i mgr Dorota Leszczyńska – nauczycielski SP nr 7. Wyjazd zorganizowało Biuro Turystyczne LAVISTA,  a usługi transportowe świadczyła Firma Przewozowa „RYCHO” pana Ryszarda Homoncika.

            Po trwającej równą dobę podróży, w godzinach porannych  pochmurnego poniedziałku, grupa 44 uczniów, wraz z opiekunkami, dotarła do centrum Paryża. Na Wyspie Cite uczniowie zwiedzili Katedrę Notre Dame i kościół Saint Chapelle, a następnie przeszli pod Centrum Pompidou, z jakże charakterystyczną  „ruchomą” sadzawką. Po zrobieniu wielu cennych zdjęć  i pierwszych skromnych zakupów uczestnicy wycieczki udali się na zasłużony odpoczynek do Ogrodów Luksemburskich, pokonując wcześniej wąskie i kręte zaułki Dzielnicy Łacińskiej. Poniedziałkowe popołudnie młodzież spędziła podziwiając zapierające dech w piersiach widoki z najwyższego pietra Wieży Eiffla. Na nocleg do Hotelu sieci „IBIS” uczestnicy wycieczki, zachwyceni Paryżem, powrócili dopiero późnym wieczorem.

            Dzień drugi rozpoczął się zwiedzaniem Luwru – pięknego muzeum paryskiego. Równie fantastyczne wrażenia wywarł na uczniach Plac Zgody i przemarsz  Polami Elizejskimi oraz zachwycający widok na panoramę Paryża, rozciągający się z Łuku Triumfalnego.  Natomiast późniejsze zwiedzanie Pałacu Inwalidów z Grobem Napoleona i Muzeum Armii stało się dla młodzieży żywą i namacalną lekcją historii. Środowe popołudnie uczniowie spędzili na Wzgórzu Montmart, podziwiając Kościół Sacre-Coeur oraz kupując wiele charakterystycznych dla Paryża pamiątek.

            Dzień czwarty podróży upłynął pod znakiem Pałacu w Wersalu i przepięknych Ogrodów  króla Ludwika XIV. Natomiast popołudnie uczestnicy wycieczki umilali sobie spacerem po Aux Champs Elysées, podziwiając m.in. wystawy sklepów najbardziej znanych projektantów mody i najnowsze modele samochodów w salonach motoryzacyjnych.

            Ostatni dzień wycieczki to wymarzony i przez wszystkich wyczekiwany Park Rozrywki Eurodisneyland. Niemalże 9-godzinny pobyt w tej krainie fantazji i przygody dostarczył zarówno dzieciom jak i dorosłym niezapomnianych wrażeń.

            W ramiona stęsknionych rodziców zmęczeni ale szczęśliwi wycieczkowicze wpadli wieczorem dnia szóstego – w drugi majowy dzień.

DB

Zapraszamy do Galerii


WYCIECZKA  DO  WŁOCH,  CZYLI  KOLEJNY  KRAJ  UNII  EUROPEJSKIEJ  ZDOBYTY… 

            W dniach 16 – 22 maja bieżącego roku odbyła się kolejna wycieczka po krajach Unii Europejskiej – tym razem wybór padł na jedno z państw śródziemnomorskich – Włochy.

 W wycieczce wzięło udział 23 gimnazjalistów oraz 19 uczniów z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 7. To już trzecia wspólna wyprawa (poprzednio odwiedzaliśmy Anglię i Irlandię).

Wycieczkę przygotowaną przez panią dyrektor Danutę Bojarczuk zorganizowało biuro podróży „La Vista”, a nad bezpiecznym transportem uczestników czuwała firma przewozowa „RYCHO” p. Ryszarda Homoncika. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki gimnazjum: mgr Bernadetta Górska i mgr Joanna Sosnowska oraz pedagodzy ze szkoły podstawowej: mgr Renata Byrczek i mgr Marzena Sommer.

Podczas 7-dniowej wyprawy uczniowie zwiedzili:

– stolicę Austrii – Wiedeń (ratusz miejski, Pałac Habsburgów i Katedrę św. Szczepana),

– Asyż – miasto św. Franciszka i św. Klary (Asyż Górny i Dolny, obydwie Bazyliki, plac ratuszowy

              i uliczki z charakterystyczną, miejską zabudową),

– słoneczny kurort nad Morzem Tyrreńskim,

– Rzym – Bazylika i Plac św. Piotra, podziemia z grobami papieskimi, Via Conziliazione, Zamek Anioła,   
             Piazza Navona z Fontanną Czterech Rzek Berniniego, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie,
             Bazylika św. Pawła za Murami, bazylika papieska – patriarchalna Santa Maria Maggiore,

– Sienę (Bazylika św. Katarzyny, Piazza del Campo) i San Giminiano (zwane średniowiecznym
             Manhattanem),

– Rimini – kurort położony nad Morzem Adriatyckim oraz park rozrywki – Mirabillandia.

Zapraszamy do Galerii


Wakacyjny wypoczynek w Grecji W sierpniu 2007r. młodzież naszego gimnazjum pod opieką Pań: mgr Joanny Sosnowskiej, mgr Doroty Żurek i Barbary Szczypuły wyjechała na 2- tygodniowe wakacje do Skotiny w Grecji. Pobyt nad M. Egejskim okazał się niezwykle atrakcyjny. Ze względu na przepiękną pogodę uczniowie codziennie korzystali z kąpieli morskich i słonecznych, mieli okazję poznać kulturę i zwyczaje Greków, degustować specjały greckiej kuchni, obejrzeć niezwykłe miejsca. Największe wrażenie zrobiły na wszystkich Meteory – klasztory mnichów usytuowane na skałach.

Zapraszamy do Galerii


W roku szkolnym 2004/2005 w ramach cyklu „Stolice Europy” Pani Irena Gradek zorganizowała wycieczkę szkolną do Belgii, Holandii i Luksemburga. Program przewidywał zwiedzanie m.in. Amsterdamu ( w tym Muzeum Van Ghoga, rejs kanałami miasta ), Rotterdamu, Antwerpii, Waterloo, Brukseli ( Grande Place, ratusz, Mannekin – Pis ) oraz Luksemburga.


W roku szkolnym 2003/2004 odbyła się szkolna wycieczka do Szkocji. Podczas 10-dniowego pobytu mieszkaliśmy w Melrose, ok. 65 km od Edynburga. Dwie noce spędziliśmy tak, jak w zeszłym roku w Londynie, co pozwoliło na zwiedzanie Muzeum Historii Naturalnej, a także na spacer pod Big Bena i London Eye. Szkockie atrakcje turystyczne to przede wszystkim Edynburg, twierdza w Stirling, zamek w Balloch nad jeziorem Loch Lommond, z którego pochodzi słynny potwór Nessie.


W roku szkolnym 2002/2003 poznawanie Wielkiej Brytanii rozpoczęliśmy od Londynu, gdzie zobaczyliśmy m.in.: Tower z królewskim skarbem, Parlament, Piccadily Circus, Trafalgar Square, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud, Opactwo Westminster i Canterbury. W Oxfordzie zwiedziliśmy kompleks budynków uniwersyteckich, a po południu spotkaliśmy się z miejscową Polonią. Młodzież naszego gimnazjum nawiązała kontakt z uczniami The Skinners School.


W roku szkolnym 2001/2002 odwiedziliśmy kolejne stolice europejskie – Paryż i Pragę. W Paryżu widzieliśmy: Bazylikę Sacre Coeur, Montmartre, Plac de Tertre, Avenue des Champs Elysees, Plac Concorde, Wyspę La Cite – katedrę Notre Dame, Luwr, Dzielnicę Łacińską, Pantheon, Sorbonę, Kościół św. Stefana, a także Ogrody Luksemburskie. Ponadto podziwialiśmy panoramę Paryża z wieży Eiffl’a. W „Złotej” Pradze zwiedziliśmy: Plac Wacława, Hradczany, Katedrę św. Wita, Złotą Uliczkę, Rynek Staromiejski, ratusz z zegarem „Orloj” oraz Małą Stranę. Podczas wycieczki do Paryża zrodził się pomysł wyjazdu do Anglii w roku następnym.


W następnym roku szkolnym ( 2000/2001 ) organizator i opiekun zagranicznych wyjazdów, Pani Irena Gradek, zaproponowała wyjazd do Wiednia i Bratysławy, w ramach cyklu „Stolice Europy”. W Wiedniu mieliśmy okazję zobaczyć m.in. Katedrę św. Stefana, Hofburg, operę, parlament, Schoenbrunn, ogrody pałacowe, Kahlenberg, a w Bratysławie: wzgórze zamkowe, Katedrę św. Marcina, Stare Miasto i pałac prymasowski.


W pierwszym roku działalności naszej szkoły ( 1999/2000 ) odbyła się wycieczka do słowackich jaskiń.